Výuka hravě - Badatelský klub - prosinec

Vloženo: 20.1.2020 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 678x
V prosinci jsme se v badatelském klubu věnovali velkému množství zajímavých témat.

Mladí badatelé si vyzkoušeli uzlování a základní typy uzlů. Ukazovali jsme si a zkoušeli některé ze základních smyček a spojek a povídali si o jejich využití. Zabrousili jsme do ptačího světa a migrace opeřenců do teplých krajin. Začali jsme si povídat o vnitřních biohodinách ptáků, podle kterých poznají, že je čas tahu. Řekli jsme o nejvýznamnějších ptačích migracích, jakou vzdálenost ptáci musí urazit a jaké všechny nástrahy musí překonat, než se dostanou na svá zimoviště na jihu. Připravili jsme krmítka z přírodních materiálů a rozvěsili je v areálu školy, žáky tato aktivita velmi bavila, protože cítili důležitost v této aktivitě. V dalším badatelském setkání jsme se s žáky zabývali šiframi a tajným písmem. Na začátek jsme si udělali pokus, kdy jsme potopili papírový Titanic a řekli jsme si, jak se volalo o pomoc. Děti správně odhalili, že se používala Morseova abeceda. Jako další krok jsme si připravili tajné písmo pomocí cukrového roztoku, citronové šťávy, mléka a škrobu. Naše tajné dopisy jsme nechali uschnout a pokračovali jsme v dalších šifrách. Mladí badatelé navrhli své šifry, jednalo se o hvězdičkovou šifru, či posunutí abecedy o několik písmen vpřed nebo užití abecedy opačně, tedy že prvním písmenem je Z. Když nám naše tajné písmo dokonale zaschlo, pokusili jsme se jej zobrazit využitím tepla svíčky. Všem se zdárně podařilo odkrýt jejich tajný dopis. Předvánoční čas jsme využili s mladými badateli k pečení vánočky. Nejprve jsme si řekli postup přípravy kvásku a kynutého těsta a řekli si, co způsobuje nakynutí těsta. Z předem připraveného těsta si děti samostatně upletly tři malé vánočky. V průběhu pečení si děti vyzkoušely přípravu kvásku.

Ing. Tomáš Caska