Výuka hravě - Badatelský klub - únor

Vloženo: 3.3.2020 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 641x
Jak tomu bývá v badatelském klubu, opět jsme se věnovali velkému množství zajímavých témat.

Únor jsme načali povídáním o zkamenělinách o jejich vzniku, stáří, dělení.  V praktické části si žáci vyzkoušeli vymodelovat své vlastní fosilie za pomoci sádry a modelíny.

Je to kyselé či zásadité, jak to poznám? S mladými badateli jsme si vysvětlili, jaké látky jsou kyselé a které zásadité a s kterými z nich se můžeme setkat v běžném životě. Pro žáky byly připravené různé roztoky, na kterých zkoušeli změřit pH pomocí indikátorových papírků. Následně si vyzkoušeli své vlastní donesené vzorky. V závěrečné části jsme si řekli o možnosti měření pH pomocí barviva z červeného zelí.

V únoru Českou republiku navštívil orkán Sabine. Jelikož tento silný vítr ovlivnil život nás všech, podívali jsme se blíže na zoubek vzniku větrů a tlakových níží. V praktické části jsme vyrobili větrnou korouhev pro správné určení směru větru. Jedním z dalších témat bylo téma „Podle nosa poznáš kosa“. I o tom jsme s dětmi debatovali a položili si otázky jako „Proč mají ptáci různé tvary zobáků? Jak k nim přišli? Proč má pelikán velký zobák s vakem?“ Děti si stanovily svou hypotézu a následně se pustily do bádání pomocí tabletů. Únor jsme uzavřeli tématem, zda je kůže jenom schránka těla nebo jestli má nějaké jiné funkce. Žáci se snažili přijít na jednotlivé funkce odvozováním z různě položených otázek. V praktické části jsme si zahráli na detektivy a snímali jsme otisky prstů a následně je porovnávali, čímž jsme přispěli k tomu, že každý člověk má jedinečný otisk prstu a to i jinak identická dvojčata. Dalším vzrušujícím tématem byly optické klamy, magické obrázky - spektrogramy. Žáci se nejprve seznámili s principem zrakového vnímání člověka, role očí a mozku, a samozřejmě i úhlu pohledu. Seznámili jsme se s různými druhy optických klamů - barevné, tvarové, zdání pohybu,  prostorové nebo i neexistující.

Ing. Tomáš Caska