Mostecko - projekt Šablony II

V úterý 22. 9. se žáci v rámci projektu Šablony II podívali znovu do mostecké pánve. Tentokrát jsme zavítali na nově otevřenou zrekultivovanou oblast jezera Most.

Jedná se o jezero s rozlohou 309 ha, s okolím však celá oblast zaujímá plochu 1300 ha. Jezero Most je oblast bývalého lomu Ležáky, který za svoji životnost od roku 1945 až do konce těžby v roce 1999 vytěžilo celkem 201 milionů tun uhlí. Jezero s krásně čistou křišťálovou vodou (viditelnost až 8 metrů) je hluboké až 75 metrů, šířku má 1,9 km a délku 3 km. Kolem jezera je cyklostezka s dokonalým hladkým povrchem, dále jezero nabízí naučnou stezku, přístaviště a oddychová část pingpongové stoly, pláž a plovoucí mola. Žáci se dozvěděli o stěhování kostela Nanebevzetí Panny Marie, jehož stěhování probíhalo téměř měsíc a urazil tak vzdálenost 841 metrů.

Kolem města Most je hodně rekultivovaných ploch, jednou z nich, kterou jsme navštívili je i mostecký hipodrom na území výsypky Velebudice, která je jednou ze špičkových rekultivačních projektů. Rekultivační park slouží jak k dostihovým a parkurovým závodům, najdeme zde i jiné sportovní vyžití jako je třeba rozsáhlá in – line dráha či fotbalgolf.

Žáky následně čekala přednáška o těžbě uhlí ve Výzkumném ústavu pro hnědé uhlí. Během zajímavé interaktivní přednášky žáci získali informace o nalezištích hnědého uhlí ale i jiných surovin jako je zlato, stříbro, kaolin uran či ropa na území České republiky. Po přednášce si žáci sami zkusili navrhnout postup rekultivačních prací na plánku, vytěženého hnědouhelného dolu. Nutno podotknout, že některým se navrhovaný postup velice vydařil! Závěrem si žáci vyplnili pracovní list, kde upotřebili informace získané během přednášky.

Naši cestu jsme zakončili na vyhlídce Maják blízko obce Strupčice s výhledem na důl Vršany. Na tomto místě jsme si vyslechli výklad o těžbě uhlí v mostecké pánvi a o podmínkách, které panovaly před miliony let na tomto území a vedly tak k tvorbě uhelné sloje, jejíž mocnost je až 30 metrů.  Samotná životnost povrchového lomu je odhadována do roku 2035.

Ing. Tomáš Caska