Projektový den v Tuchlovicích

V úterý 22. října jsme s žáky 6. a 7. ročníku vyrazili na další výlet do přírody v rámci projektu MŠMT Šablony II. Tentokráte jsme společně s pražským Ekocentrem Koniklec navštívili haldu v Tuchlovicích.

Tuchlovická halda vznikla navezením hlušiny z nedalekého, dnes již zrušeného, dolu Nosek. Dříve nevzhledná dominanta Kladenska je dnes domovem řady suchozemských i vodních živočichů, které jsme, spolu s  odborníky z Ekocentra Koniklec, vyrazili pozorovat. Nejprve nás čekal nelehký úkol: vystoupat až na vrchol haldy. Po cyklostezce vedené přes fotovoltaickou elektrárnu jsme došli až k úpatí kopce, kde jsme pokračovali úzkou pěšinou rovnou na vrchol. Výstup to nebyl jednoduchý, ale výšlap jsme všichni zvládli v rekordním čase. Taky aby ne, hned na úvod nás čekalo opékání buřtů, které nám věnovala firma Masné Krámy s.r.o., Slaný.

Po výborné dopolední svačince jsme vyrazili na lov vodních a suchozemských živočichů. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin, každá skupina pracovala pod vedením zkušené lektorky ekocentra. Naše skupina začala lovem vodních živočichů. Celkem rychle se nám podařilo ulovit malou žabku a několik dalších vodních živočichů, které jsme společně určovali podle klíče. V průběhu určování jednotlivých druhů jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, a společně s paní lektorkou jsme si nové poznatky zapsali do připraveného pracovního listu.

Po krátkém přesunu do spodní část haldy jsme pokračovali lovem suchozemských živočichů. Nejprve jsme se seznámili s pojmy obratlovci a bezobratlovci, seznámili jsme se s živočichy, které můžeme v dané lokalitě očekávat a pak jsme vyrazili. Podařilo se nám ulovit několik zajímavých exemplářů převážně brouků, které jsme ani neznali. Ale společně s paní lektorkou se nám nakonec podařilo všechny druhy určit a pojmenovat.

Projektový den mimo školu jsme si opravdu užili. Pochutnali jsme si na opékaných buřtech, pokochali jsme se nádherným výhledem z vrcholu haldy, ale co je nejdůležitější, seznámili jsme se se spoustou hmyzích druhů našich luk a rybníků. A vlastně se z nás stali malí badatelé – malí entomologičtí pozorovatelé. Už umíme používat entomologickou pinzetu čí síťku, víme, jak s hmyzem správně zacházet, abychom ho mohli po pozorování bez úhony vrátit do přírody. Takže lovu zdar a už se těšíme na další výlet do přírody.

Tereza Krulikovská