Školní výlet – Železniční muzeum „Výtopna Slaný“

V pátek 25.6. žáci 4.B navštívili železniční muzeum Výtopna Slaný. Toto muzeum se nachází naproti vlakovému nádraží ve Slaném a je v něm k vidění mnoho zajímavých exponátů, týkajících se železnice.

Děti nejvíce zaujala motorová lokomotiva řady 751, zvaná železničáři „Bardotka“ nebo „Zamračená“, dále se jim líbily dieselová lokomotiva řady 721, zvaná „Hektor“, motorová lokomotiva řady 700 „Puklík“ či motorový vůz M 131.1 „Hurvínek“. Dále si děti mohly prohlédnout a hlavně projít přípojný osobní vůz řady Balm, ve kterém strávily nejvíce času během venkovní nepohody. Děti měly možnost zhlédnout i expozici veteránů nákladních vozidel a autobusů, ve vnitřní expozici pak zhlédly nádražní telefony, výstavku vlakových světel a dalších drážních artefaktů. V závěru prohlídky pak děti viděly expozici zabezpečovacího a signalizačního zařízení (závory, semafory atd.).

Na památku si žáci domů odnesli historické kartonové jízdenky, které si sami proštípli starými kleštěmi, které dříve používali ve vlacích průvodčí. Dětem se muzeum i přes nepřízeň počasí velice líbilo a již se těší na jeho opětovnou návštěvu s rodiči ….