Výuka hravě II - Projektový den mimo školu - Botanická zahrada Praha

Vloženo: 6.6.2022 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 256x
Osmé ročníky vyrazily ve čtvrtek 26. května do Botanické zahrady hlavního města Prahy na exkurzi. Žáky čekaly dva okruhy.

Prvním okruhem byla procházka po exteriérech botanické zahrady s výkladem odborníka o léčivých rostlinách. Žáci se setkali s různými bylinkami. Některé z bylin žáci nikdy neviděli a tak se díky odbornému výkladu dozvěděli informace o jejich využití a vlivu na lidský organismus. Běžné druhy, jako máta, šalvěj, pažitka, meduňka nebyly pro žáky žádným překvapením. Mátu s meduňkou žáci ochutnali i v podobě čerstvého čaje, který si vychutnávali pod stínem vzrostlého stromu. Hodně očí bylo upřeno na tajemnou rostlinu, kterou žáci znají z příběhů o Harry Potterovi – mandragoru lékařskou. Žáci si vyslechli i pověsti o této tajemné bylině pocházející ze Středomoří. Při procházce venkovními prostory botanické zahrady jsme se zastavili u vzrostlých sekvojovců, které ač jsou velké, svým kolegům v kalifornských lesích nesahají ani po „první větve“. Zmínka padla i o stromu jménem Generál Sherman, který je největším stromem světa s výškou osmdesáti metrů, o dvacet metrů tak přerostl Petřínskou rozhlednu, na kterou žáci měli ze zahrady pohled a mohli se tedy představit, jak by takový strom vedle rozhledny vypadal.

Druhá část byla ve skleníku Fata Morgana, kde jsme s odborníkem prošli tři biotopy a to suché horské lesy, prales a stolové hory, které jsou významné svými endemickými druhy. V každé části se průvodce zmínil o rostlinách, které využívá člověk pro svou potřebu. Ať už to jsou akácie ve formě arabské gumy, baobab či kakaové boby. Po celou dobu nás provázela dobíhající výstava motýlů, kteří ještě stále poletovali po skleníku a zlepšili nám tak dojem z přenosu do tropického lesa. Poslední část stolových hor je zajímavá zejména sbírkou masožravých rostlin konkrétně heliamphor a láčkovek, které žijí oddělené od okolního světa na vrcholcích hor.

Počasí nám vyšlo skvěle, všichni jsme si výlet užili a těšíme se na další exkurze.

Tomáš Caska, Jan Týř, Jakub Fric