Výuka hravě II - Projektový den ve škole - fyzikální a chemické experimenty

Vloženo: 28.11.2022 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 120x
Společnost ITveSkole nám přivezla do devítky ukázat zajímavé, ale jednoduché fyzikální a chemické experimenty, které je možné zkoušet i doma.

Na úvod, si žáci připravili tzv. Faraonovy hady, kdy z hromádky popela za uhelnatění cukru a působení jedlé sody roste různě pokroucený „had“. Žáci si také vyzkoušeli neviditelné písmo, kdy použili vosk na papír a po zahřátí se ukázal nápis.

Další experiment se týkal práce s kapalinou. V malé misce plavala čajová svíčka, která byla přiklopena skleničkou, díky spotřebovanému kyslíku, se voda nasála do skleničky a mistička tak držela přisátá ke skleničce. Zopakovali jsme si i povrchové napětí, nejdříve s jemným cedníkem, později jsme dělali mléčnou duhu. Do mléka se nakapalo potravinářské barvivo, které se později „míchalo“ díky použití detergentu na vatové tyčince a došlo tak k poškození povrchové napětí a samovolnému smíchání barev. Tím práce s kapalinou nekončila, vyzkoušeli jsme si také vyrobit olejovou lampu.  S pomocí slunečnicového oleje, jedlé sody a barviva rozpuštěného v octu. Obarvený ocet má nižší hustotu a proto kapky klesají ke dnu, kde se setkají s jedlou sodou a reagují spolu za vzniku CO2, který vynese barevnou kapku k hladině, kde se plyn odevzdá a opět klesá ke dnu.

Závěrem si žáci vyrobili domů sliz za použití holící pěny, tekutého lepidla a roztoku na čočky. Tento experiment, je složitý v přesném dávkování a proto se ne všem sliz podařilo vyrobit.

Děkujeme za hezký program, který žáky bavil.

Tomáš Caska

Třídní učitel