Šperky doby Karla IV.

Vloženo: 29.9.2016 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 4563x

V letošním roce uplynulo 700 let od narození krále a císaře Karla IV.  Muzeum ve Slaném připravilo výstavu, v níž mohou žáci slánských škol ukázat, jak si představují tuto slavnou osobnost  a jak vidí samotnou dobu krále Karla IV.

Nejčastěji je na obrázcích, které do muzea dorazily, zpodobňován král, jeho manželky, hrad Karlštejn a jiné proslulé stavby. Žáci naší školy se na tuto dobu podívali trochu jinak. Pokusili se vytvořit náhrdelníky, prsteny, náramky, korunovační klenoty, čelenky a jiné doplňky (přirozeně podle svých možností a znalostí té doby), jimiž se mohla krášlit nejen královská rodina a vysoce postavená církev, ale i šlechta a bohatší měšťané. Stali se z nich klenotníci, „zlatníci“, brusiči kamenů, prostě šikovní řemeslníci, o něž v Čechách nikdy nebyla nouze.

Pokud budete chtít výsledky jejich práce uvidět, zajděte si od šestého října do  slánského muzea a posuďte sami, jak se dětem práce podařila.