Oslavili jsme 30. výročí Erasmu

Vloženo: 22.5.2017 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 2126x
Mnozí lidé již dobře znají pojem i význam slova Erasmus. Za dobu existence tohoto programu už vycestovalo na studia do zahraničí více než 280 000 lidí z České republiky. I naše škola se do tohoto programu zapojila.

Na studijní pobyt v zahraničí jsou sice ještě naši žáci malí, ale zapojit se do tzv e-twinningu můžeme. Dopisovali jsme si tedy s dětmi z jiných zemí, představovali jim naše město a oni zase nám ta jejich. Protože program Erasmus letos slaví 30. výročí své existence, připravil Dům zahraniční spolupráce spolu s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v Praze na Kampě oslavy pod názvem Můj Erasmus. Naší škole se dostalo té cti, že byla na oslavy pozvána.

Rozhodli jsme se, že se na tuto akci řádně připravíme. A tak deváťáci, kteří byli vybráni, že budou naši školu reprezentovat, nejprve vyrobili nástěnky, na kterých informovali spolužáky o tom, co to Erasmus je.

Potom už nadešel čtvrtek 18. 5. a dvanáct deváťáků se vydalo do Prahy. Na Kampu jsme dorazili před desátou hodinou a už tu bylo pořádně živo. Zaregistrovali jsme v jednom ze stánků, dostali základní informace a také lístky, se kterými jsme se mohli zúčastnit různých soutěží. Rychle jsme si prohlédli stánky jednotlivých odborných škol, kde studenti a učni předváděli své dovednosti, okoukli voňavé dobroty v gastronomické uličce a pak už zazněly bubny a na pódium přišla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, aby oslavy zahájila. Potom se na hlavním jevišti celý den střídal jeden program za druhým. Studentky oděvní školy předvedly módní přehlídku z vlastnoručně navržených a ušitých modelů, zatančil národopisný kroužek, studenti konzervatoře předvedli své taneční vystoupení,…

My jsme ale po očku sledovali  paní ministryni, která dávala interview novinám. Rozhodli jsme se, že ji požádáme o společnou fotografii. A představte si, ona s radostí souhlasila. Přišla si s námi popovídat o výsledcích přijímacího řízení na střední školy, pochválila nás, když se dozvěděla, že všichni bez problémů přijímačky zvládli, že někteří jdou studovat technické obory a že máme mezi sebou dokonce i budoucího studenta vojenské školy. Na závěr se s námi vyfotila.

V další části dopoledne jsme se rozešli po Kampě, soutěžili ve znalostech zemí EU, jejich typických staveb, zkoušeli jsme vyhledat daktyloskopické stopy, odhadovali, co vidíme pod mikroskopem, vyměňovali kolo u auta,…Za úspěšné vyřešení úkolů jsme dostali žetony, které jsme mohli u stánků odborných škol vyměnit za výrobky učňů. Nezapomněli jsme se ani občerstvit a ochutnat kuchyni různých zemí. Také počasí nám moc přálo. Krásně svítilo slunce, bylo teplo. A tak jsme odpoledne odjížděli domů s krásnými pocity nádherně stráveného dne. Snad všichni jsme si v duchu říkali, že až nám bude osmnáct, určitě také díky Erasmu vycestujeme do zahraničí a to alespoň na půl roku.

Kolektiv žáků 9. tříd