Exkurze do Národopisného muzea v Třebízi - 3. třídy - 2019

Vloženo: 30.9.2019 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 368x
V úterý 24.9.2019 se třetí třídy vydaly do Národopisného muzea v Třebízi. Tato exkurze, podobně jako vlastivědná vycházka do muzea ve Slaném, byla zaměřena na téma „Jak žili naši předkové“.

Dětem zde paní průvodkyně Bakalářová hezky povyprávěla o historii Cífkova statku a jednotlivých jizbách, kde žili sedlák se selkou, ale také pacholci, čeledíni a děvečky, kteří na statku pracovali. Ukázala jim také stáje a chlévy pro koně a dobytek, který byl na statku chován. Poté si děti prohlédly starobylá stavení ve vesnici, kde kdysi přebývali místní švec, kořenářka nebo hokynář. Stavení byla maličká a děti ani nemohly uvěřit, že v nich mohla bydlet několikačlenná rodina, včetně malých dětí. Navštívili jsme také rodný dům spisovatele V.B. Třebízského, který chodil do nedalekého Slaného pěšky do školy, a to v zimě či v létě. Ani tomuto se dětem nechtělo věřit ….

Na závěr si děti mohly v místním malém obchůdku, vybaveným rovněž starobylými exponáty, koupit malé suvenýry. Stejně jako z vlastivědné vycházky si domů přivezly hodně zážitků a poznatků, které využijí v předmětu Náš svět, nebo při návštěvě třebízské pouti se svými rodiči, kdy mohou společně s nimi navštívit i místní skanzen.

Mgr. Zuzana Nepilová