Výuka hravě - Badatelský klub - březen 2021

Středeční BADATEL v online prostředí

Bádat, zkoumat, to může člověk i sám, ale spoluprací s ostatními jde vše lépe, rychleji, člověka napadá více myšlenek, které pak může s ostatními i vyzkoušet – no a právě to nám všem moc v posledních pár týdnech chybělo. V bádání jsme nepřestali, ale prostě nebylo to úplně ono. Na druhou stranu jsou lidé, kteří na práci potřebují klid a tato forma jim i může vyhovovat. Tak ale nyní zpět k tomu, na co vše jsme přišli, nad jakými problémy jsme se zamýšleli - na našich 5 schůzkách jsme řešili jak problémy mikrosvěta, tak i vesmíru.

Na první jsme si tak trochu povídali o tom, jak si kdo VESMÍR představuje, a vyhodnotili, co je správné, co není a co jsou třeba jen fámy. Všichni si zkusili napsat svou "adresu" a nekončili jsme městem, ale proletěli jsme se přes Sluneční soustavu a Mléčnou dráhu až do volného Vesmír. Za pomoci přepočtů Astronomické společnosti si každý vymodeloval na zemi metrové Slunce a vystřihl v příslušných měřítcích planety. Všichni byli dost překvapeni, jak malá je vůči Slunci ta naše Země. A co teprve vzdálenosti.... To už děti musely vyrazit ven, na první čtyři jim ještě stačila ulice, ale na ty další planety to už byla delší procházka.

METEOROLOGIE, jako další téma, nám přineslo nejen povídání, ale také se ukázalo, jak je kdo také zručný. Pustily jsme se do výroby jednoduchých, ale velice účinných pomůcek pro malé, začínající meteorology. Začaly jsme výrobou srážkoměru, pak následovala korouhvička, a někteří si vyrobily i zařízení na měření síly větru. Všechny své pomůcky děti zvládly a na konci schůzky si je šly umístit na vhodná místa ven.

Co by to bylo za bádání, kdybychom se trochu neumazali. VÝROBA RUČNÍHO PAPÍRU nám to splnila. Tuto schůzku jsme celou věnovali papíru, připraveno bylo několik aktivit, počínaje výletem do historie, kdy děti samy vyvozovaly, na co se psalo, kdy si myslí, že byl použit první papír a z čeho byl vyroben. Jejich představy jsme společně trochu poupravily a zpřesnily. Sami si pak vyzkoušely z předem namočeného papíru vyrobit svůj osobní "vylepšený " papír, někteří si dokonce zkusily i ozdobnou misku nebo jinou nádobu.

Poslední dvě schůzky byly věnovány tak trochu KRIMINALISTICE. Rozluštili jsme zkratku DNA, a v následném pokusu jsme separovali vlastní DNA. Přitom jsme si zopakovali, i jaké účinky má jar, obecně saponát, na živé buňky a vlastně si i připomněli, proč si v současné, nelehké době musíme mýt ruce. Vyzkoušeli jsme si logické uvažování, postřeh, smysl pro detail, ale i "fantazii", která je potřeba pro vytváření vyšetřovacích strategií. Hlavní část však patřila, pro někoho již zastaralým, otiskům prstů. Prakticky si děti prozkoumaly své vlastní otisky, určily si, jaký typ papilárních linií mají a naučily se i otisky prstů odebírat. Vše jsme zakomponovali do hry na detektivy, někteří dokonce do svého bádání zapojily i členy své rodiny.

Děkuji všem dětem, které v klubu pokračovaly a nezalekly se této online výzvy

Karla Hrdličková