Abeceda peněz ve 2. třídách

Vloženo: 23.11.2022 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 182x
Česká spořitelna připravila pro naše druháky program finančního vzdělávání Abeceda peněz, ve kterém děti nahlédly do světa finanční gramotnosti interaktivní a hravou formou.

Aby se třídy mohly zapojit do programu Abeceda peněz, vyplnily nejprve vstupní kvíz na počítači. To se jim líbilo, všichni test zvládli a už se moc těší, až budou mít předmět Informatika. Po úspěšně zvládnutém testu následovala praktická část v tělocvičně, kde pracovníci spořitelny připravili hezké prostředí s jednotlivými stanovišti.

Ve druhé třídě děti ještě o penězích moc nevědí. Mají trochu zkreslené představy. A tak si vyzkoušely, být chvíli dospělákem, chápat, co je rodinný rozpočet a přemýšlet o penězích jako dospělí. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi příjmy a výdaji, k čemu je dobré chodit do práce, co všechno musí rodiče platit a proč je důležité s penězi šetřit. Prakticky si vyzkoušely, jaké výdaje musí dospělí denně řešit, od rodinného nákupu až po nečekané události, jako je třeba oprava auta.

V závěru každý dostal jako dárek malou pokladničku – prasátko s deseti korunami a mohl si něco koupit nebo peníze ušetřit. Většina nejméně polovinu ušetřila a nikdo neutratil všechno.

Všechny poznatky si žáci s paní učitelkami projdou ještě jednou pomocí vzdělávacích materiálů a pracovních listů, které vydala Česká spořitelna.  A pak už se třeba mohou s rodiči domluvit ohledně svého kapesného.

Mgr. Iva Kozáková