Projekt Volby v 8.B

Vloženo: 11.4.2023 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 133x
Poslední školní den před velikonočními prázdninami byl na druhém stupni naší školy ve znamení projektů. Žáci osmých tříd se již tradičně účastnili projektu Volby.

Projekt byl plánován ve čtyřech vyučovacích hodinách. V úvodu byli žáci seznámeni s cílem a významem voleb v demokratické společnosti. Zopakovali si všechny základní pojmy a následně napsali test. V další hodině si zvolili tříčlennou volební komisi, která další průběh dění organizovala. Nejprve zpracovala seznam voličů, následně volební lístky se jmény všech žáků třídy 8.B, ten den přítomnými ve škole. Komise také rozdělila úkoly pro výzdobu volební místnosti, zhotovení volební urny i zástěny pro splnění podmínky tajné volby. Neméně důležitá byla práce všech žáků na zhotovení si platných občanských průkazů, které jim umožňovali v tento den volit (museli v den voleb dovršit minimálně 18 let věku). Všichni pracovali usilovně, kreslili vlajky, státní znaky, vyráběli téměř autentické občanské průkazy. Po splnění přípravných prací nastaly samotné volby. Žáci předstupovali před volební komisi s platnými občanskými průkazy, obdrželi volební lístky a odešli za plentu. Tam na volebním lístku označil každý svého kandidáta, lístek vložil do obálky a tu vhodil do volební urny. Krátce poté co všichni odvolili, provedla komise sčítání hlasů. Vítězové byli dva. Třída chtěla ale jen jednoho vítěze, a tak komise rozhodla hlasováním o konečném vítězi. Třídu 8.B bude zastupovat Matyáš Kučera, který zvítězil o dva hlasy před Markem Jemelíkem. Vítěz byl oceněn potleskem. Následovali práce na úklidu učebny, kde dále probíhala výuka. Dle mého hodnocení projekt splnil svou úlohu hlavně v tom, že se žáci prakticky sami podíleli na pracích, které s přípravou a průběhem voleb souvisí. Věřím, že se budou jako plnoletí všech voleb pravidelně účastnit.

Třídní učitel 8.B Ing. Pavel Rulf