Řemeslománie 2024

Vloženo: 24.4.2024 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 242x
Dne 23.04. vypukla na školní zahradě veliká akce – Řemeslománie. Vyučující a studenti střední technické školy Akademie řemesel Praha připravili pro naše žáky dopoledne plné aktivit. Mohli jsme se tak seznámit s různými typy prací, které obvykle zůstanou ukryté pod pokličkou jednotlivých řemesel.

Celkem bylo možné si vyzkoušet aktivity na patnácti stanovištích. Začínali jsme u strojníků, kde stál malý žlutý bagr. Proto není překvapením, že jeden z úkolů bylo přemístění závaží pomocí lopatky bagru. Tuto zábavu jsme si ale museli vysloužit. Prvotním úkolem bylo rozpoznat různé technické součástky. I na dalším stanovišti jsme si mohli částečně hrát. Pořádali se zde závody s RC modely! Mimo jiné jsme si vyzkoušeli lepení duše u kola. Hned na další zastávce to pozdvihli na další úroveň. Z duše se stala celá pneumatika, kde lepení již vyžadovalo mnohem větší sílu i cvik. Někteří odvážní jedinci se pokusili i vyměnit pneumatiky u automobilu.

Na dalším místě nás přivítali elektrikáři. Zde jsme si mohli sestavit elektrické obvody, najít elektrický přívod či poskládat si berušku pomocí páječky. Tesaři a truhláři nás přivítali s dřevěnými hlavolamy. Ale aby toho nebylo málo, žáci vybaveni kladívkem zatloukali hřebíky. Pomocí vrtačky vrtali do dřeva díry, do kterých následně zašroubovali vruty. Nechybělo ani řezání dřeva pilkou. U instalatérů jsme si mohli vyzkoušet svařování PVC trubek a lisovaní mědi. Malíři s lakýrníky nás provedli tapetováním, fládrováním (imitování dřevěného povrchu) nebo, nedílnou součástí těchto profesí, tučňákováním na štaflích.

Na dalším stanovišti nás již očekávali montéři suchých staveb, jejichž hlavním materiálem je sádrokartón. Vyzkoušeli jsme tak práci s tímto křehkým materiálem – řezali, šroubovali a vyřezávali. U podlahářů jsme dostali zapeklitý úkol. Z parket a koberců jsme vytvářeli obrazce podle předlohy. Ani zedníci nezůstali pozadu. Zde se stavěly domečky z miniaturních cihel a sestavovala zámková dlažba, na které jsme si mohli i zatancovat. Další dvě zastávky se věnovaly menší technice. Mohli jsme si vyzkoušet létat s dronem nebo se seznámit se stavebnicí VEX. Abychom zaměstnali opět ruce, dali jsme se do výroby bižutérie. Pomocí drátkování jsme si vyrobili broučky, korálkové vážky či vylisovali taštičky nebo krabičky z kartónu. U broučků jsme zůstali i na dalším místě. Pod dohledem odborníků jsme sestavovali domečky pro hmyz z různých materiálů. Celou řemeslnou cestu jsme zakončili u Řemeslných aktivit. Žáci se pokoušeli jednotlivé profese vysvětlit, nakreslit či předvést. Mohli si za to odnést i malou odměnu.

Celý program se velice povedl. Žáci se po boku vyučujících seznamovali s novým světem. Zároveň se nebáli ani vyzvat své vyučující k bitvě o nejrychlejší zatlučení hřebíků či poměření dovednosti v chození na štaflích.

Klára Kodedová

Tato aktivita byla realizována v rámci operačního programu Jan Ámos Komenský – Zábavné učení – Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0005528.