Exkurze: Památník Lidice a Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Vloženo: 22.11.2016 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 2620x
Ve středu 16.11.2017 se třídy 5. A, B a C zúčastnily v rámci vlastivědného učiva exkurze do Lidic a Chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

V Památníku Lidice jsme zhlédli dokumentární film a výstavu věnovanou Lidicím a vypálení této obce nacisty 10.6.1942. Prošli jsme památná místa, kde stály Lidice před svým zničením a vyslechli smutnou historii této obce. U pomníku lidických dětí si žáci nejvíce uvědomili, jaké to v té době muselo být hrozné a jak je dobře, že nyní mohou žít v době míru a klidu.  Po návštěvě Lidic jsme odjeli do Prahy, kde jsme si prohlédli kryptu a následně i vnitřní prostory chrámu sv. Cyrila a Metoděje – místo posledního úkrytu sedmi statečných parašutistů, z nichž Jozef Gabčík a Jan Kubiš vykonali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Zde kromě prohlídky krypty s bustami všech parašutistů jsme zhlédli i film s rekonstrukcí této události.  Poznatky z této exkurze využijí žáci nejen v učivu, ale hlavně si ještě více budou vážit statečnosti vojáků i prostých lidí, podílejících se za 2. světové války na odboji proti okupantům.