Již v prvním pololetí se žáci seznámili s prvky skupiny alkalických kovů (I.A skupina) a kovů alkalických zemin (II.A skupina). V posledních týdnech se navíc seznámili se známějšími prvky – např. železem (Fe), hliníkem (Al), zinkem (Zn) nebo třeba s olovem (Pb) a titanem (Ti).
Nabyté vědomosti si žáci ověřili v rámci laboratorní práce, během které porovnávali reaktivitu vybraných kovů (hliníku, hořčíku, železa a mědi) pomocí reakce s 5% kyselinou chlorovodíkovou (HCl). Ve vodném prostředí hliník, měď ani železo nijak nereagují, proto bylo potřeba je vystavit prostředí kyselému.
V rámci laboratorní práce byl nejprve zvážen vzorek kovu před reakcí. Kov byl poté vhozen do zkumavky s 5% HCl, přesně na 3 minuty. Po reakci byl kov vysušen a opět zvážen. Z rozdílu hmotností kovu před a po reakci bylo možné určit, který z kovů reagoval nejvíce a který nejméně. Žáci si během laboratorní práce navíc osvojili správný postup vážení na laboratorních vahách, práci s odměrným válcem a pipetou – nepostradatelné dovednosti, které určitě někteří z nich ve svých budoucích životních drahách využijí.
Bc. Jiří Tomeš