Výuka hravě - Badatelský klub - listopad

Vloženo: 4.12.2019 | Autor: Věra Bělochová | Zobrazeno: 164x
V listopadu jsme s dětmi v rámci badatelských klubů zabrousili do světa chemie a fyziky. Vzhledem k tomu, že klub navštěvují ponejvíce děti z prvního stupně, bylo to pro mnohé první nahlédnutí do báječného světa plného pokusů.

Jedním z témat tohoto měsíce byla sopečná činnost a zemětřesení. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací a následně si ze slaného těsta vytvořily sopku, kterou si obarvily a vyzdobily dle vlastní fantazie. Výbuch sopky jsme simulovali s pomocí jedlé sody a octu.

Dalším velmi zajímavým pokusem byla práce s oxidem uhličitým. Děti měly k dispozici balónek napuštěný oxidem uhličitým a měly za úkol objasnit vlastnosti tohoto plynu. Velkým přínosem úlohy bylo, že děti pracovaly s chemickým nádobím a musely se seznámit také s odbornou terminologií.

Dále jsme si vyzkoušeli filtraci vody, vyráběli jsme různé druhy slizů a jiných nenewtonských kapalin, vyzkoušeli jsme si krystalizaci na provázku, vážili jsme kapaliny s různou hustotou, učili jsme se pracovat s pipetou a vyzkoušeli jsme si test na klíčivost semen.

V listopadu jsme toho zvládli opravdu hodně, už se těšíme na další pokusy a nové zážitky.

Ing. Tereza Krulikovská, Ph.D.